23 maja 2014r. obchodziliśmy podniosłą uroczystość 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 18, nadania imienia Cypriana Kamila Norwida Szkole Podstawowej nr 18 i Gimnazjum nr 5 oraz nadania sztandaru Szkole Podstawowej nr 18 w Zespole Szkół Podstawowo-Gimnazjalnym nr 1 w Bielsku-Białej. Ten wyjątkowy dzień w życiu naszej szkoły przebiegał w niezwykłej atmosferze.

O godzinie 11:30 zaproszeni goście, dyrekcja, uczniowie, rodzice i nauczyciele zebrali się na Mszy św. w kościele pod wezwaniem św. Brata Alberta, koncelebrowanej przez ks. Biskupa Romana Pindla, gdzie nastąpiło poświęcenie sztandaru. Następnie uczestnicy uroczystości na czele ze sztandarem w zwartym korowodzie przeszli ulicą C.K. Norwida do szkoły. Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce w sali gimnastycznej, gdzie Pani Dyrektor Krystyna Małecka przywitała gości, przedstawiła historię szkoły oraz uzasadnienie wyboru C.K. Norwida na patrona szkoły.

Nastąpiła ceremonia nadania Gimnazjum nr 5 i Szkole Podstawowej nr 18 w Bielsku-Białej imienia C.K. Norwida. Stosowne uchwały w swym wystąpieniu odczytał Przewodniczący Rady Miasta Bielska-Białej Pan Ryszard Batycki, który przekazał akty nadania dyrektorowi szkoły.

Najbardziej podniosłym momentem było następnie złożenie przez Rodziców nowego sztandaru na ręce Pani Dyrektor, która z kolei przekazała go reprezentacji uczniów Szkoły Podstawowej nr 18, stanowiących Poczet Sztandarowy.

Przewodnicząca Rady Rodziców Pani Joanna Kucz-Gruszka odczytała Akt Nadania Sztandaru, a uczniowie dokonali uroczystego ślubowania na sztandar- symbol najwyższych wartości: czci, honoru i tradycji oraz ideałów Prawdy, Dobra i Piękna głoszonych przez naszego patrona.

Złożono podpisy pod Aktem, a fundatorzy wbili symboliczne gwoździe. Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Prezydent Miasta Bielska-Białej Pan Jacek Krywult oraz Śląski Kurator Oświaty Pan Stanisław Faber w swych wystąpieniach podkreślali między innymi, jak ważnym elementem dla tworzenia tradycji i tożsamości szkoły jest wybór patrona i nadanie sztandaru. Tę część uroczystości zakończono wyprowadzeniem sztandaru. Część oficjalną obchodów dopełniła część artystyczna w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 5, którzy uhonorowali swego patrona pięknym słowem poetyckim i sugestywną muzyką, przedstawiając alegorię walki o pasję i powołanie, zakończoną słowami C.K. Norwida:

,, Z rzeczy świata tego zostaną tylko dwie,

Dwie tylko: poezja i dobroć...

i więcej nic...''

Na zakończenie pierwszej części obchodów jubileuszowych Pani Dyrektor Krystyna Małecka podziękowała gościom za uświetnienie tej uroczystości swoją obecnością, za wysiłek włożony w przygotowanie jubileuszu, za wszelką pomoc i wsparcie. Kolejnym punktem uroczystości było zaproszenie wszystkich na poczęstunek oraz złożenie okolicznościowych wpisów w księdze pamiątkowej.

O godzinie 16:00 miała miejsce druga część uroczystości - dzień otwarty dla Rodziców, Uczniów, Absolwentów i wszystkich Przyjaciół szkoły, gdzie zaprezentowano nowy sztandar, a uczniowie młodszych klas przedstawiali swoje talenty w inscenizacjach, tańcach i występach.